day-0
Korzystając ze strony akceptujesz Politykę cookies Akceptuję

Synagoga


Adres: Berka Joselewicza 16, Lesko

Informacja turystyczna: 13 469-66-95

Powołaj się na serwis:

W portalu od: 10.01.2016 r.


Opis


Historia Leska bardzo mocno związana jest z Żydami, którzy na tych terenach mieszkali od blisko tysiąca lat, zanim jeszcze o samej miejscowości zaczynano wspominać w oficjalnych kronikach. W dzisiejszych czasach oczywiście społeczność Żydów w Lesku jest nie większa, niż w innych częściach kraju, ale pamiątki ich kultury pozostają.

Jeszcze przed II wojną światową w Lesku prężnie funkcjonowała Gmina żydowska. Głównym miejscem kultu wyznawców judaizmu była tutaj wzniesiona przed 1725 rokiem synagoga. Jest ona usytuowana przy ulicy Berka Joselewicza 16. Podczas II wojny światowej została doszczętnie ograbiona i zniszczona przez żołnierzy niemieckich. Po wojnie w 1957 roku runął dach synagogi, tym samym doprowadzając obiekt do zupełnej ruiny. Zniszczenia wojenne i nieumiejętna odbudowa spowodowały, że chociaż zachowała się bryła budynku i duża część jej ozdób zewnętrznych, w środku zgadza się tylko układ pomieszczeń, a do tego z dachu wystaje zupełnie niepasująca do całości okrągła wieżyczka
W latach 60-tych władze lokalne podjęły decyzję o odbudowie obiektu. Po przeprowadzeniu licznych remontów, utworzono w nim galerię sztuki, w której swoje prace prezentują twórcy z regionu. W 1995 roku w synagodze otworzono Muzeum Żydów Galicji. Na uwagę zasługuje na pewno ciekawa architektura budynku. Odbudowano go zgodnie z pierwowzorem z kamieni rzecznych i cegły. Stylistyka budynku nawiązuje do stylu barokowego. Obecnie synagoga jest podzielona na salę główną i przybudówki. Bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym elewacji zewnętrznej jest 10 tablic, ze spisanymi przykazaniami Dekalogu.

GaleriaLokalizacja obiektu Berka Joselewicza 16, LeskoOpinie


5,0 Ocena klientów: Synagoga
5,0 / 5 na podstawie 2 głosów

Lokalizacja: 5,0
Walory: 5,0
Parking: 5,0
Obsługa: 5,0
Cena: 5,0

Klienci polecają dla:

Oceń:

Lokalizacja
Walory
Parking
Obsługa
Cena

Polecam dla:

Dodaj komentarz

Atrakcje turystyczne w okolicy Leska
Atrakcje turystyczne Baligród [~19 km]
Atrakcje turystyczne Polańczyk [~18 km]
Atrakcje turystyczne Solina [~16 km]
Atrakcje turystyczne Wołkowyja [~25 km]
Atrakcje turystyczne Ustrzyki Dolne [~24 km]