day-0
Korzystając ze strony akceptujesz Politykę cookies Akceptuję

Kamień Leski


Adres: , Lesko

Telefon: 13 469 66 95

Powołaj się na serwis:

W portalu od: 20.12.2014 r.


Opis


Jedną z atrakcji Leska jest wyjątkowy pomnik przyrody zwany Kamieniem Leskim, przez miejscowych częściej zwanym Kamieniem Diabła.

Około trzy kilometry od centrum Leska, w Glinnem, natknąć się można na wyrastający znikąd gigantyczny głaz. Jest to dwudziestometrowy piaskowiec będący symbolem Leska.
Legenda mówi, że upuścił go w tym miejscu diabeł, który chciał zniszczyć jeden z tutejszych kościołów. Pomysłów na temat jego pochodzenia było bardzo wiele i bardziej lub mniej poważnie interesowało się tym dużo znanych osób, między innymi Oskar Kolberg oraz Aleksander Fredro, który wspomniał o nim w pamiętnikach „Trzy po trzy”, a nawet poświęcił mu cały poemat zatytułowany „Kamień pod Liskiem”. Co ciekawe, dokładne pochodzenie kamienia opiera się także współczesnej i poważnej nauce, która jest w stanie wysnuwać hipotezy, z lodowcami i wulkanami na czele, ale nikt nie ma pewności.

Sprawa pochodzenia Kamienia Diabła nie zaprząta już specjalnie nikogo. Znacznie większe zainteresowanie budzi z tego powodu, że jest to idealna okazja do naturalnej wspinaczki skałkowej w bardzo nietypowym otoczeniu.

GaleriaLokalizacja obiektu , LeskoOpinie


4,4 Ocena klientów: Kamień Leski
4,4 / 5 na podstawie 3 głosów

Lokalizacja: 4,7
Walory: 4,0
Parking: 4,7
Obsługa: 4,3
Cena: 4,3

Klienci polecają dla:

Oceń:

Lokalizacja
Walory
Parking
Obsługa
Cena

Polecam dla:

Dodaj komentarz

Atrakcje turystyczne w okolicy Leska
Atrakcje turystyczne Baligród [~19 km]
Atrakcje turystyczne Polańczyk [~18 km]
Atrakcje turystyczne Solina [~16 km]
Atrakcje turystyczne Wołkowyja [~25 km]
Atrakcje turystyczne Ustrzyki Dolne [~24 km]