day-0
Korzystając ze strony akceptujesz Politykę cookies Akceptuję

Kościół pw. Św. Jacka


Adres: 195, Chochołów

Telefon: 18 275 74 23

Powołaj się na serwis:

W portalu od: 10.02.2015 r.


Opis


Kościół pw. Św. Jacka w Chochołowie powstawał w latach 1853-1873, jako następca drewnianego kościółka z XVII wieku, a praca przy nim nie była łatwa. Murowany kościół został bowiem zaprojektowany w miejscu bardzo mocno podmokłym i zanim można było zacząć wznoszenie samej konstrukcji, trzeba było najpierw wbić w ziemię kilkaset drewnianych pali. Inaczej ta gotycka konstrukcja bardzo szybko by się zapadła.
Autorem projektu był krakowski architekt Feliks Księgarski i chociaż jego plan zupełnie nie pasuje do miejscowego klimatu opartego na drewnie, świątynia jest ceniona za swoje eleganckie piękno. Fundator projektu niestety nie doczekał końca budowy, ponieważ w czasie wizytacji prac spadła na niego z tragicznym skutkiem belka stropowa.
Układ kościoła jest charakterystyczny dla architektury gotyckiej. Wzniesiony został na planie krzyża z trzema nawami. Charakterystyczne są także okna, które w ścianach budowli są bardzo wysokie, a w prezbiterium są wyjątkowo wąskie. Znakiem rozpoznawczym świątyni oprócz jej okien są także trzy dzwony poświęcone św. Jackowi, Matce Boskiej i św. Florianowi mające odpowiednio 450, 245 i 105 kilogramów. Ołtarze kościoła to z kolei dzieło Franciszka Neużila, czeskiego kierownika zakopiańskiej Szkoły Przemysłu Drzewnego.
Dla wiernych i tym samym dla turystów wielkie znaczenie ma obraz Matki Boskiej Częstochowskiej przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem, który znajduje się w prawej nawie kościoła.

GaleriaLokalizacja obiektu 195, ChochołówOpinie


4,5 Ocena klientów: Kościół pw. Św. Jacka
4,5 / 5 na podstawie 4 głosów

Lokalizacja: 4,3
Walory: 4,5
Parking: 4,5
Obsługa: 4,5
Cena: 4,5

Klienci polecają dla:

Oceń:

Lokalizacja
Walory
Parking
Obsługa
Cena

Polecam dla:

Dodaj komentarz

Atrakcje turystyczne w okolicy Chochołowa
Atrakcje turystyczne Poronin [~19 km]
Atrakcje turystyczne Suche [~17 km]
Atrakcje turystyczne Ząb [~15 km]
Atrakcje turystyczne Nowe Bystre [~12 km]
Atrakcje turystyczne Dzianisz [~5 km]
Atrakcje turystyczne Witów [~6 km]
Atrakcje turystyczne Zakopane [~17 km]
Atrakcje turystyczne Kościelisko [~14 km]
Atrakcje turystyczne Ciche [~3 km]
Atrakcje turystyczne Czarny Dunajec [~11 km]
Atrakcje turystyczne Koniówka [~3 km]