day-0
Korzystając ze strony akceptujesz Politykę cookies Akceptuję

Willa Kuźmakówka


Adres: Bieszczadzka 15, Baligród

Telefon: 13 465 72 00

Powołaj się na serwis:

W portalu od: 29.01.2015 r.


Opis


Kolejnym ciekawym zabytkiem w Baligrodzie jest willa notariusza, zwana również Kuźmakówką – budynek w stylu secesyjnym z czasów przedwojennych, a dokładniej z początku XX wieku, który był własnością doktora Włodzimierza Kuźmaka, potem mieścił się tutaj również sąd.

Podczas wojennych walk z Ukrainą, w budynku znajdowała się także kwatera Wojska Polskiego, bazę swoją miał tu między innymi podpułkownik Jan Gerhard - autor "Łun w Bieszczadach". Z pewnością stacjonował tutaj także generał Karol Świerczewski pseudonim Walter, zanim w marcu 1947 roku poległ pod Jabłonkami. W okresie wojennym swoje kwatery posiadali tu także oficerowie niemieccy, węgierscy oraz radzieccy.
Budynek w latach sześćdziesiątych XX wieku został przekazany Lasom Państwowym. I tak przez kolejne lata w budynku mieściła się najpierw leśna zawodówka, hotel robotniczy, szkoła podstawowa, ostatnią placówką były mieszkania socjalne. Zupełny brak środków finansowych na remonty sprawił, że z zabytkowego budynku została tylko ruina. Dopiero pod koniec 2012 roku udał się zakończyć generalny remont budynku, dzięki czemu obecnie znów świeci blaskiem nowości i piękna, choć jego dawny styl został zatracony. Dziś jest to jeden z wielu odrestaurowanych zabytków, który nie przypomina secesyjnej willi z początków jej istnienia. Obecnie w budynku znajduje się główna siedziba Nadleśnictwa Baligród.

GaleriaLokalizacja obiektu Bieszczadzka 15, BaligródOpinie


4,1 Ocena klientów: Willa Kuźmakówka
4,1 / 5 na podstawie 2 głosów

Lokalizacja: 4,0
Walory: 4,0
Parking: 4,0
Obsługa: 4,0
Cena: 4,5

Klienci polecają dla:

Oceń:

Lokalizacja
Walory
Parking
Obsługa
Cena

Polecam dla:

Dodaj komentarz

Atrakcje turystyczne w okolicy Baligrodu
Atrakcje turystyczne Cisna [~17 km]
Atrakcje turystyczne Polańczyk [~22 km]
Atrakcje turystyczne Solina [~27 km]
Atrakcje turystyczne Wołkowyja [~14 km]
Atrakcje turystyczne Lesko [~19 km]